دروغ 13 به در

دروغ 13 بدر!

عبارت “دروغ 13 بدر” یک اصطلاح فارسی است که برای توصیف یک داستان یا اظهاراتی که بسیار غیرمعقول یا غیرقابل باور به نظر می‌رسند، استفاده می‌شود. این عبارت به معنی افزودن یا توسیع یک دروغ است تا به آن اطمینان بیشتری بدهد، در حالی که واقعیت و محتوای آن همچنان به همان میزان غیرقابل باور است.

اصطلاح “دروغ 13 بدر” به ویژه در مواقعی که فردی تلاش می‌کند دیگران را فریب دهد یا اظهارات نادرستی را برای جلب توجه ارائه می‌دهد، به کار می‌رود. این اصطلاح نشان‌دهنده‌ی عدم اعتماد به اظهارات فرد است و به این معنا است که حتی اگر دروغی برای 12 در باورپذیر باشد، افزودن یک دروغ دیگر (بدر شماره 13) غیرمعقول به نظر می‌رسد و اطمینانی نمی‌توان به آن حاصل کرد.

ریشه‌های تاریخی:

منشأ اصطلاح “دروغ 13 بدر” به دوران قدیمی بازمی‌گردد، زمانی که برخی اعداد از جمله 13 را به عنوان عددی ناخوشایند و بدشانس تلقی می‌کردند. شاید برای اینکه از طریق افزودن یک دروغ دیگر به موضوع، بخواهند دروغی را که از ابتدا غیرقابل باور بوده است، برای دیگران قابل قبول کنند، از عدد 13 استفاده شده است. این اصطلاح در فرهنگ و زبان فارسی به عنوان نمادی برای غیرقابل باور بودن اظهارات و داستان‌هایی شناخته می‌شود.

مفهوم و کاربردهای معاصر :

در دنیای امروزی، دروغ 13 بدر به عنوان یک اصطلاح رایج استفاده می‌شود و به معنای اظهارات یا داستان‌هایی است که به دلیل بی‌منطق بودن یا خلاف واقع بودن، به سادگی قابل باور نیستند. این اصطلاح به ویژه در ارتباط با موضوعاتی که ارائه شده‌اند تا به حال به دلیل عدم پشتوانه‌ی منطقی یا شواهد قابل اثبات، اطمینانی ندارند، استفاده می‌شود.

استفاده از اصطلاح دروغ 13 بدر در موارد مختلفی از جمله در بحث‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و حتی در زمینه رسانه‌ها و رسانه‌های اجتماعی دیده می‌شود. این اصطلاح به طور کلی نشان دهنده ناپایداری و نامعقولیت اظهارات است و همچنین به اندازه‌ی کافی ترسیم می‌کند که اطمینانی از صحت واقعیت داستان یا اظهارات مطرح نیست

چند تا دروغ 13 بدر:

دروغ جالب سیزده زن به مرد: عزیزم من حامله ام

ترامپ میخواد رییس جمهور دائم آمریکا بشه

دلار شده 100 تومان

پنجشنبه نوبت عمل بینی دارم

یک بورس تحصیلی داخل اروپا بهم خورده

امشب قراره برام خواستگار بیاد

تو قرعه کشی بانک یه بنز برنده شدم

یارانه شده نفری 5 میلیون تومان

دانشمندا به این نتیجه رسیدن که برج میلاد کج شده و تا چند روز دیگه سقوط میکنه

گوگل یه نمایندگی داخل کیش زده

عمو پورنگ بالاخره ازدواج کرد

سردار آزمون با تیم ملی خداحافظی کرد

هواشناسی اعلام کرده که دو سه روز آینده برف سنگینی در بندرعباس میاد

توجه:

از این دروغ هیچ کس نباید آسیب ببیند

همه ما می دانیم که هدف خوش گذراندن و بازی و تفریح است پس تا زمانی که به کسی آسیبی نرسد مشکلی نیست.