منتظر گوشی های هوشمند با دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی باشید!

سامسونگ در ماه مه، از نخستین سنسور ۶۴ مگاپیکسلی خود رونمایی کرد و از فناوری بزرگنمایی نوری تا ۱۰ برابر خبر داد. این موضوع نشان می دهد که تولیدکنندگان اسمارت فون، در حال رقابت بر سر ارتقای دوربین دستگاه های خود هستند.

افشاگر معروف، Ice Universe مدعی است که در سال ۲۰۲۰، شاهد گوشی های مجهز به دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی با بزرگنمایی نوری ۱۰ برابر خواهیم بود. در حال حاضر بزرگ ترین سنسور موجود در گوشی ها، سنسور ۴۸ مگاپیکسلی شرکت سونی است.

هنوز معلوم نیست که چه شرکتی برای اولین بار از سنسورهای ۱۰۸ مگاپیکسلی استفاده خواهد کرد؛ اما با توجه به پیشرفت سامسونگ در این زمینه، بعید نیست که این شرکت با ارائه سنسورهای فوق قدرتمند، از رقیب اصلی خود یعنی سونی پیشی بگیرد. البته هواوی نیز اعلام کرده که قرار است در گوشی های خود، از قابلیت زوم اپتیکال ۱۰ برابر استفاده کند. بنابراین می توان هواوی را نیز به عنوان یک رقیب سرسخت برای سامسونگ در نظر گرفت.

دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی احتمالا از فناوری پیکسل پینینگ برای بهبود جنبه های مختلف تصویر برداری (مانند وضوح و نمایش دقیق لبه ها) بهره می گیرد. البته افزایش تعداد پیکسل ها به تنهایی نمی تواند کیفیت تصویر را تضمین کند. تولیدکنندگان همچنین باید به فکر بهینه سازی نرم افزار و اندازه دیافراگم بوده و اندازه کلی سنسور را افزایش دهند تا به بهترین نتایج ممکن دست یابند.

دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی به طور مستقل عمل کرده و به منظور کاهش کیفیت تصاویر در هنگام بزرگنمایی، از ترکیب نرم افزار و سخت افزار استفاده نمی کند. ناگفته نماند که ساخت سنسورهای بالای ۱۰۰ مگاپیکسل موضوع جدیدی نیست و شرکت های کوالکام و کردیت سوییس، قبلا چنین احتمالی را پیش بینی کرده اند. 

سنسورهای ۶۴ مگاپیکسلی در اواخر سال جاری یا اوایل سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه می شوند. با توجه به کاربرد سریع این فناوری توسط تولیدکنندگان چینی، بعید نیست که برندهایی نظیر اوپو، ویوو یا حتی شیائومی، به زودی یک هندست مجهز به حسگر ۱۰۸ مگاپیکسلی را به مشتریان عرضه کنند.

منبع: click

دیدگاه‌ها ۰

*
*